Papaya

Papaya’nın ana vatanının Güney Meksika ve Orta Amerika olduğu sanılmaktadır. Ona “kavun ağacı” meyvesine de, kavun ağacı yemişi denmektedir. Çünkü papayanın bir çeşidinin meyvesinin görünümü kavuna benzese de, tadı balkabağına yakındır. Papayanın, Hawaii,Tayland ve Meksika olmak üzere üç çeşit tanınmış türü vardır,bununla birlikte Maridol Papaya,Cüce (Dwarf) Papaya,Florida Jack Papaya,Çilek(strawberry) Papaya …v.s başkaca türleri ve kültür çeşitleri de mevcuttur. Hawaii çeşidi olgunlaştığında, kabuğu sarı renkte olan armut biçimindeki meyvelere sahip olmaktadır ve bu meyvelerin eti de, parlak portakal renginde ya da pembemsi olmaktadır. Tam ortasında küçük siyah tohumlar bir arada bulunmaktadır. Meksika çeşidi ötekilerden daha büyük meyvelere sahiptir. Her bir meyve yarım metre boyundadır ve yaklaşık 5 kg. gelmektedir.Tayland türü papayalar ise daha çok diyet salataları ve çeşitli yemeklerin yapımında kullanılmakla her ne kadar dağ papayası veya babako gibi akrabaları kadar olmasa da diğer carica papaya türleri içinde soğuğa dayanıklığı ile bilinmektedir.

Öncesinde yerliler papaya yapraklarına eti sarıp ateşe atarak pişirirlermiş. Ayrıca olgunlaşmamış yeşil papayanın etli yemeği de ilgi görmektedir. Olgunlaşmış meyveyi tüketirken kabuğunu soyduktan sonra çekirdek kısmındaki beyaz zarımsı tabakayı kaşıkla sıyırarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Papayanın meyvesi; demir, potasyum, kalsiyum fosfat mineralleri ve A, B1, B2, B5 ve C vitamini yönünden zengindir.Ayrıca papaya’nın karaciğer kanserine karşı içerdiği likopen sayesinde koruyucu bir etkisi olduğu ve yine bağışılık sistemini güçlendirdiği iddia edilmektedir. Tohumu çeşitli bakterilere karşı antibakteriyel koruyucudur, ayrıca böbreklere karşı tohumunun yararlı etkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca şampuan endüstrisinde de papayadan yararlanılmaktadır.

Bununla birlikte çok aşırı papaya tüketimi tıpkı havuçta olduğu gibi beta karoten fazlalığından alerjiye yol açabilmektedir,zira 100 gr papaya 6 gr.kadar Betakaroten içerir.

Besin Değeri;

100 gr. için değerler:

Kalori (kcal) : 42
Toplam yağ : 0,3 g
Kolesterol : 0 mg
Sodyum : 8 mg
Potasyum : 182 mg
Karbonhidrat : 11 g
Diyet lifi : 1,7 g
Şeker : 8 g
Protein : 0,5 g
A vitamini : 950 IU
B12 vitamini : 0 µg
C vitamini : 60,9 mg
D vitamini : 0 IU
Kalsiyum : 20 mg
Demir : 0,3 mg
Piridoksin : 0 mg
Magnezyum : 21 mg

[Kaynaklar Bkz.Wikipedia,USDA]