Kamkat (Kumquat)

Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Biçimi tıpkı limona, rengiyse tıpkı portakala benzer. Ama limon ve portakalın kabuğunu soyarak yersiniz; kamkatın kabuğunu soymanıza gerek yoktur, meyveyi bütün olarak yemeniz gerekmektedir. Kokusu bergamotu andırır ve elinizde tuttuğunuz kamkatın kokusu uzun süre gitmez.

Kamkat, çiğ olarak tüketilebilindiği gibi, reçel, marmelat, meyve suyu, şekerleme, kek, pasta yapımında da kullanılır. Çin lokantalarında yemeğin sonunda yenen bir tatlı çeşidi. KamkatC vitamini yönünden zengin bir bitki. 100 gramında 43.9 miligram C vitamini var. Kas ve doku oluşumu için gerekli olan bu vitamin diğer mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına da yardım ediyor. Yine 100 gramı yendiğinde 71 kilokalori enerji ve 1,88 gram protein veriyor.

Dünyada kabuğu ile yenen tek narenciye çeşididir. Yıkadıktan sonra meyvenin tamamını yiyebilirsiniz. Kokteyllerinizde, dondurma ve tatlılarınızda  kullanabilir veya meyve salatalarınızı az miktarda kamkat ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.

Besin Değeri;

100 gr. için değerler:
Kalori (kcal) : 70
Toplam yağ : 0,9 g
Kolesterol : 0 mg
Sodyum : 10 mg
Potasyum : 186 mg
Karbonhidrat : 16 g
Diyet lifi : 7 g
Şeker : 9 g
Protein : 1,9 g
A vitamini : 290 IU
B12 vitamini : 0 µg
C vitamini : 43,9 mg
D vitamini : 0 IU
Kalsiyum : 62 mg
Demir : 0,9 mg
Piridoksin : 0 mg
Magnezyum : 20 mg

[Kaynaklar Bkz.USDA,Wikipedia]