Avokado

Orta ve Güney Amerika, Afrika ve İspanya’nın yanı sıra ülkemizdede yetiştirilmektedir. Otuzbeş çeşidi bulunan,defnegiller familyasına ait bu meyveyi olgunlaştırdıktan sonra kabuğunu soyup, çekirdeğini çıkartarak ister salatanıza ilave ederek, isterseniz de püre haline getirerek sarımsak,biraz yoğurt,az miktarda limon ekleyerek tüketebilir ya da az miktarda bal,ceviz ve tarçın ilave edip karıştırarak eşsiz bir lezzet elde edebilirsiniz.

Besin Değeri;

Avokadoda çeşitli yağlar bulunmaktadır.

        • Avokadonun kalorinin %75’i yağlardan gelir bunların çoğu tekli doymamış yağlardır.
        • 100 grlık değerler baz alındığında, avokadolar muza göre %35 daha fazla potasyum içerir. (485 mg- avokado’da;muz’da (358 mg)). B vitamini aynı şekilde E vitamini ve K vitamini yönünden zengindir.
        • Avokado %75 çözünmez ve %25 çözülebilir lif içerir.

Yüksek miktar avokado tüketiminin düşük kan kolestrol seviyesini sağlayabileceği ön araştırmalarda tespit edilmiştir. Özellikle, 7 günlük zengin avokado diyeti sonrası hiperkolestrol hastalarının kolestrol seviyelerinde %17 oranında düşüş olduğu tespit edilmiştir. Diğer tespitlerde LDL (kötü huylu kolestrol) ve trigliserid seviyesinde  %22 düşüş HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein-iyi huylu (yardımcı) kolestrol) seviyesinde %11 artış olmuştur.Japon araştırmacılar Avokado’da bulunan 4 kadar maddeyi sentezlemişler ve (2R, 4R)-16-heptadecene-1, 2, 4-triol adlı antibakteriel bir bileşime rastlanmıştır.

Özel aliphatik asetogenin içeriğin birleşiminin, avokadoyu potansiyel kanser önleyicilerden biri yaptığı, ön araştırmalarla tespit edilmiştir.

P. americana ekstraktının laboratuvar araştırmalarında hipertansiyon ve diabetes mellitus’a karşı potansiyel olarak tedavide kullanılabileceği tespit edilmiştir. [Kaynaklar Bkz.Wikipedia]